Brouwer Jurgen Bessendorffer uit Kortrijk-Dutsel heeft zijn aperitiefbier een nieuwe naam en logo moeten geven. Ook in Duitsland bestond al een 'Engel'-bier. 'Dat wordt nu 'Dutsel', met een 'u' in de vorm van een champagneglaasje.'
"In april 2009 begonnen we te brouwen", zegt Jurgen Bessendorffer. "In de zomer begon de verkoop. We waren met àlles in orde. Zelfs de officiële registratie was binnen. Op een dag kregen we mensen van een bierproefvereniging op bezoek. Daar was een kenner uit Keulen bij. Hij was heel erg lovend over ons aperitiefbier. 'Het beste bier dat hij ooit hand gedronken', zei de Duitser. Dat kwam een Duitse brouwerij met een 'Engel'-bier te weten. Wij moesten onze naam veranderen. Ik kan begrijpen dat je het niet leuk vindt dat een ander bier ook 'Engel' heet. Toch moet je zoiets kunnen relativeren: wij kennen elkaar niet, en we liggen mijlenver uit elkaar. Hun registratie dateerde van een eerdere datum. Bovendien nam onze Duitse confrater een Brusselse advocaat onder de arm. We kregen een aangetekende brief. Daarin stond duidelijk dat we het gebruik van het teken van 'Engel' onmiddellijk moesten stopzetten, dat we het bier niet meer mochten commercialiseren en evenmin promotie mochten voeren via de website. Anders riskeerden we een schadevergoeding. Ik kan je verzekeren: die eerste nachten slaap je even niet meer."
Bessendorffer en zijn vrouw besloten in te gaan op de eisen. "We konden niet anders. We hebben die mensen wel toelating gevraagd om een stock flessen met het etiket van 'Engel' te mogen verkopen. Gelukkig kregen we toelating om die voorraad te verkopen in het dorp. Toch blijft het een aderlating: alles samen zijn we toch 1500 tot 2000 euro kwijt. Dat valt tegen voor een beginnend brouwerijtje."
Toch is er ook een positieve zijde aan de medaille. Door dit avontuur konden we betere contacten leggen met onze dorpsgenoten. We hebben hen ingeschakeld om een nieuwe naam en logo te zoeken. Het hele dorp was daar mee bezig. Uiteindelijk is het 'Dutsel' geworden, met op het etiket 'kortrijk' (in kleine letters) ervoor. Ik was aanvankelijk niet helemaal overtuigd, tot mijn advocaat me vertelde dat je een plaatsnaam niet kan claimen. (lacht) Dit wil ik echt geen tweede keer meemaken. Ook het nieuwe logo komt van een dorpsgenoot: de 'u' wordt omgevormd tot een champagneglas."

'Dutsel' is een aperitiefbier met lichte champagnekleur: geen fruitbier, geen Tripel, niet zoet, niet zuur, wel fris en vrij zwaar (8°). "Het is letterlijk uniek", besluit de brouwer.
|